Kihnu
Mare
AVASTA KIHNU
Minust
Elan aastaringselt Kihnu saarel, mul on kokku neli last, abikaasa töötab tüürimehena. Meie juured on siit, niisiis ka tugev identiteet. Olen õppinud teadlikult ja mitteteadlikult kõike seda, mis Kihnu kultuuris oluline, olgu selleks siis keel, rahvariiete kandmine, talupidamine, käsitööoskused, traditsioonilise toidu valmistamine, rahvajutud ja – usund, kuid ka kirikuelu tähtsus, loomulikult tantsimine ja laulmine külapidudel, pulmades. Tean paljutki merest, kalapüügist, hülgeküttimisest ja loodusega kooskõlas elamisest.
Siiski, ma pole üksnes praktiliste teadmistega kogukonna liige, vaid olen töötanud üle kümne aasta Kihnu Koolis ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetajana, kokku 16 aastat olin SA Kihnu Kultuuriruum juhataja viies läbi palju väga eriilmelisi projekte kihnu kultuuri ja elu-olu toetuseks. Hetkel jätkan magistriõpinguid Tartu Ülikoolis etnoloogia, folkloristika ja kultuuriantropoloogia erialal, olen praktilisest projektijuhtimisest end taandanud ning tegelen suurema osa ajast omakultuuri kirjeldamise ja mõtestamisega, otsides lahendusi selle püsimiseks üleilmastumise tingimustes.
Oma maailmavaadet olen pidanud üldiselt konservatiivseks (mitte segi ajada populistide ja äärmuslastega!). Pean tähtsaks vanade teadmiste ja oskuste säilitamist, sest mine tea millal neid vaja minna võib. On hea, kui juured on tugevalt maas ja sul on oma kodu ning kogukond, mis annab sulle identiteedi ja jõu. Arvan, et on tähtis igasugu oskusi säilitada, et inimene suudaks endaga ise hakkama saada, niipalju kui see tänapäeval veel võimalik on. See tähendab muuhulgas oskust kasvatada ise oma toit või hankida vajadusel loodusest, riiete valmistamise oskust või kasvõi majaehitamise oskust. Elamine loodusega ühes rütmis, selle märkide jälgimine ja pühade tähistamine, on samuti oskus. Ka see toimetulek, kui ühel päeval kaob vool ja pole enam mobiililevi ega internetiühendust või lõpevad hoopiski naftavarud. Ma soovin, et mina ja mu lapsed, kogukond ja kogu Eestimaa rahvas oleks piisavalt tark säilitamaks ellujäämise oskusi, kasvataks lapsi omal maal ega annaks alla, et ikka eesti keel koos armsate murdekeeltega ja kultuur koos eriilmseliste kultuuriruumidega püsiks, kaunistades muuhulgas oma olemasoluga maailma kultuuride mitmekesisust. Ma tahaks, et meil oleks oskus nautida oma rahvariiete värvikirevuse ilu ja oma armsat pärimusmuusikat ka kõige depressiivsemal aastaajal. Jah, minu hinnangul on kõigi oskuste alleshoidmine ülimalt oluline, sealhulgas oskus oma kaasteelisi liialt häirimata toime tulla.
Teenused
Pakun Kihnu saarel erinevaid turismiteenuseid, mul on kodumajutus ja korraldan ekskursioone. Suudan UNESCO Vaimse Kultuuripärandi nimekirja kantud Kihnu kultuuriruumi ilmselt tutvustada parimal moel.
Olen seitsmenda ehk kõrgema taseme pärimuskultuuri spetsialist. Ekskursioone teen eesti, inglise ja kihnu keeles. Olen võimeline suhtlema ja korraldama ekskursioone ka vene keeles.
Autasud
2022
Eesti Folkloorinõukogu auhind Teotugi – Pärimuskultuuri hoidmise ja edendamise, kogukonda panustamise ja väsimatu eestvedamise eest.
2021
Kihnu Vallavolikogu tunnustus Aasta tegu – „Minu Kihnu. Külas või külata.“ Autor Mare Mätas
2021
Apollo parim populaarteaduslik raamat - „Minu Kihnu“, autor Mare Mätas, Petrone Print
2021
Aasta naise nominatsioon: Kihnu pärimuskultuuri hoidja, raamatu “Minu Kihnu. Külas või külata” autor.
2019
2015
Seto kuningriigi aukonsul.
2013
Aasta tegu (Kihnu tuletorni külastajatele avamine SA Kihnu Kultuuriruumi poolt).
2012
C. R. Jakobsoni preemia laureaat, Pärnumaa populaarseim haridus- ja kultuuritegelane.
2011 - 2012
Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia (pärimusmuusika õppe algatamise ja vedamise eest Kihnu saarel).
2011
2009
Pärimuskultuuri auhind tulemusliku tegevuse eest Kihnu kultuuripärimuse hoidmisel ja arendamisel.
2006 - 2009
Kihnu vallavalitsuse tänukirjad pärimuskultuuri edendamise eest (kodulooringi juhendamine, pärimuskultuuri edendamine ja Metsamaa talu soetamine).
1998
Kodanikupäeva aumärk kodanikukasvatuse eest.
Haridustee
2021
Tartu Ülikool • Etnoloogia, folkloristika ja kultuuriantropoloogia õppetooli magistrant.
2020
MTÜ Kihnu Elav Pärimus • Asutaja
2004 - 2019
Kihnu Kultuuriruum SA • Juht
2013
Tartu Ülikool • Ajalooõpetaja
2002